SHARE

Gala çiçeklerinin tüm gelin buketlerini süslemesine şaşmamak gerek. Gala rengarenk kusursuz çiçekleri, kolay bakımı ve en az çiçekleri kadar güzel yaprakları ile saksılarınızı hatta dilerseniz bahçenizi de gelin buketi gibi süsleyebilir.

Gerçekten eşi benzeri bulunmayan güzellikteki çiçekleri Haziran ayından Ağustos sonuna dek bitkiyi süsler. Gala toprak altında patates benzeri yumrusundan sayısız yavru verir. Hemen ana yumrunun yanlarından sürüp yeşeren bu yavrular ilerleyen yıllarla birlikte dikili alanı doldurur. Oldukça değerli kesme çiçek türlerinden biri olan galalarınız bir kaç yılda vazolarınızdan çiçek eksik etmeyecek kadar gelişir.

Beğeninize sunulan soğanlar hemen bu sezon pek çok çiçekle sizi ödüllendirecek gelişmiş olgun soğanlar olup kolay bir bakımla sizde eşsiz bahçeler, çiçek dolu saksılar yetiştirebilirsiniz. Dikim yeri : Işık alan ancak doğrudan öğle güneşini tepeden görmeyen yarı gölge alanlarda güzel gelişir.

Satışa sunulan ithal soğanların kalibresi ticari olarak satılan en yüksek kalibre olan 14%2B kalibredir. Yani soğan çevresi ortalama 14 cm ve üzerindedir.

Önerilen: Saksı yetiştiriciliği

Toprak :  Derenajı yüksek, nem tutumu yüksek hazır çiçekli bitki toprakları yetiştiricilik için uygundur. Önerdiğimiz toprak için tıklayınız

Çiçeklenme dönemi :  Yaz boyu

Dona dayanıklılık : Donlara dayanıksız, sıcaklara dayanıklı

Ömrü :  Kalıcı, çok yıllık bitki

Dikim, bakım ve gübreleme :

Süzek, geçirgenliği yüksek drenajlı toprak sever. Nem tutumu yüksek olmalı ancak verilen suyu da iyi süzmelidir. Hazır çiçekli bitki topraklarında dışarıdan gübreleme yapılırsa çok güzel gelişir. Soğanlar elinize geçer geçmez fazla bekletmeden dikimini gerçekleştirin. Soğanı elinize aldığınızda yassı patates şekillidir. Gözünüz pembe sürgün başları arasın. Bu pembe sürgünlü kısım yukarı bakacak şekilde soğanı saksıya yerleştirip üzerini 10 cm kalınlığında torfla örtün ve sulayın. Üretim saksınızı bu haliyle aydınlık bir yere alıp filizlenmesini bekleyin.  İdeal şartlar altında 20 yıldan uzun bir süre yaşar.

Sulama: Islak / kuru sulama döngüsü ile en güzel sonuçları alırsınız. Bunun için sulama yaptığınızda derinlemesine, saksının altından su akacak kadar bol sulamalı, daha sonra saksı toprağının kurumaya yakın hale gelene dek beklemelisiniz. Asla aşırı kurumasına izin vermemeli ancak hergün azar azar düzeni sulama gibi bir hata da yapmamalısınız. Sulama sabah erken saatlerde yapılmalıdır. Aksi halde yaz güneşi hem çiçeklere hem de yapraklara zarar verir.

Gübreleme: Çiçekli bitkiler için önerilen sıvı gübreler ile sezon boyu haftada bir gübreleme yapabilirsiniz. Eğer osmocote bloom gibi 2-3 aylık akıllı gübre ile saksı harcı hazırlarsanız, ayda bir sıvı gübrelerle yapacağınız tek takviye yeterli olacaktır. Unutmayın sarkan begonyalar beslenmeyi severler. 

Isı: Yetiştirme ortamı daima 15 derecenin üzerinde olmalıdır. İdeal gelişim ısısı 15-21 dereceler arasıdır. 21 derece üzerinde bitki çiçeklenir ve gelişimi yavaşlar, 15 derecenin altında bitki üst aksamını kaybetmeye ve toprak altında değerli yumru rizomunu oluşturmaya başlar.

Işık: Bir ışık bitkisidir. En güzel gelişimi durmaksızın 16 saat boyunca ışık alabileceği aydınlık ama doğrudan öğle güneşi görmeyeceği alanlarda gösterir. 14 saatin altında ışık görürse çiçeklenme azalır, yapraklar aşırı büyür, dallar biçimsiz uzar. 16 saat ve üzerinde ışıkta bitki form tutar ve üzeri çiçeklerle dolar.

Hastalık: Soğuk ve ıslak toprakta soğanları çürür. Kış gelmeden soğanları sökün. Tüm toprağını ve fazla kökleri kesin. Elinizde kalan patates yumruyu temiz suyla yıkadıktan sonra bir de %2510 çamaşır suyu katılmış suyla 10 dakika yıkayın. Daha sonra soğanın nemini alıp havadar bir yerde 1 gün kurutun ve bekletmeden talaş içinde gelecek bahar başına dek, karanlık, serin bir odada tutun.

Özellikle saksı yetiştiriciliği yapan bitki severler, saksı içindeki toprağın besine ihtiyaç duyduğunu unutmamalıdır. Hazır paketli toprak ve torflarda besin maddesi sadece bitkiyi 2-3 hafta boyunca besleyecek kadar olup, kısa sürede besinlerini yitirirler. Saksı yetiştiriciliğinde mutlaka yavaş salınımlı akıllı granül gübreler kullanınız.

Source

http://www.zengardentr.com/urun/paco-gala-cicegi-sogani-ithal-calla-lily